Építészettörténeti korszakok és stílusok, irányzatok
Az építészetnek, az ember által épített környezetnek több ezer éves története van, amelynek fontos pontjait és korszakait híres épületek is jelzik. Hasonlóképpen neves építészek, irányzatok, iskolák és stíluskorszakok tagolják az építőművészet történetét (bár az igazán jelentős alkotások sokszor épp arról ‘ismerszenek meg’, hogy szétfeszítik az aktuális stílus kereteit, illetve, hogy éppenséggel nem illeszthetők be az adott alkotó korábbi munkáinak sorába).
Az építészeti stílusokat, pontosabban stíluskorszakokat – sokan sokféleképpen határozták meg (sem a meghatározásuk, sem az elnevezésük nem teljesen univerzális – Angliában, illetve a tengerentúlon nem teljesen egyezik meg a stílusok meghatározása a kontinentális gyakorlattal). Álljon itt mégis a magyar gyakorlatban és építész-oktatásban előforduló stíluskorszak-meghatározások (korántsem vitathatatlan) listája:
Rövid bevezető a múlt korszakainak építészeti stílusairól
- Őskori társadalmak építészete,
- ókori társadalmak építészete
- középkor építészete
- újkor építészete
- reneszánsz építészet
- barokk építészet
- klasszicista építészet
- romantika építészete
- historizmus
- ipari társadalmak építészete
- arts and crafts építészet
- szecessziós építészet > Jugendstyl, Art Nuovo, stb.
- modern építészet
- organikus építészet
- Bauhaus építészet (formalista-, konstruktivista-, funkcionalista
- de Stijl stb.)
- Art Deco építészet
- posztmodern építészeti irányzatok antropozófia, ökoépítészet, ökodesign
- újmodern (forrás)
Leendő otthonát szívesen megtervezzük
Ügyfeleink néha a legapróbb részletekig konkrét tervvel, elképzeléssel rendelkeznek. Máskor csak hozott képekből dolgozunk, ám fontosnak tartjuk a lehetőségekhez mérten a lehető legpontosabban megépíteni az Ügyfél álmát, hiszen ez a mi dolgunk. A továbbiakban a stílusok meghatározásához némi segítséget találhatnak ide kattintva.